Survival Shopping in Oz with OL, on $35 budget for 2wks with coffee, bacon, icecream! - Printable Version +- Rogue-Nation3 (https://rogue-nation3.com) +-- Forum: Members Interests (https://rogue-nation3.com/forum-49.html) +--- Forum: A Rogue's Rations (https://rogue-nation3.com/forum-52.html) +--- Thread: Survival Shopping in Oz with OL, on $35 budget for 2wks with coffee, bacon, icecream! (/thread-5031.html) |
Survival Shopping in Oz with OL, on $35 budget for 2wks with coffee, bacon, icecream! - OmegaLogos - 02-07-2020 Explanation: I was surfing youtube when I recieved a suggested video to watch ... 1 Day, 1 Pound, 3 Meals - Limited Budget Food Challenge So I watched it and it was pretty good IMO and it reminded me of a 10yr old ATS thread I authored called ... Survival Shopping in Oz with OmegaLogos on $28 budget for 2wks with coffee, bacon and icecreams!!! Well it has been 10yrs and I got something wrong in that thread [about how far the coffee goes] so its time for an update. Firstly I looked up what 1 British pound Stirling is worth in Australian currency [AUD]... And asking google showed it was worth about $1.93 or about $2 AUD. Next I asked google what the inflation rate was since 2010 and here is that table ... Value of 2010 Australian Dollars today Quote:Value of Dollar over time (by year) Or about $35 meaning about $2.50 per day in a 14day period [2weeks]. Or a 25% increase over 10 years. So I then went to Woolworths online and looked up all the items I wrote about and their prices and did the maths and here is what that that data set revealed ... https://www.woolworths.com.au/ Quote:coffee [freeze dried] x 100g $4 or 200g [instant granulated] $3.70* [20 cups of coffee as 1 teaspoon is 5g ... double that to 40 for 200g jar] Note that we break budget in both cases ... it costs 85c more to buy the same stuff as in 2010 and with all the extra wanted stuff we break budget by $1.20c. However if we stick to the cheapest stuff * then we come under budget for both cases [sub $28 and $35] Here is my cooking guide ... Quote:This shopping list was designed to suit my tastes but I am sure it can be modified to suit others needs etc especially if one is inside Australia. And with the extra $7 in items bringing total up to $35 ... Quote:10 x 2 slices of bread + 25g Vegemite sandwiches with butter spread. 10 extra meals. So Woolworths has kept prices down consistently over the past ten years with only a 3% increase in prices over that time frame. Now for comparison a cheap packet of 20 cigs cost about $28 now a days in Australia at Woolworths. The above does NOT take into consideration things like toilet paper and toothpaste etc, [toiletries and cosmetics, especially feminine hygene products] nor does it take into consideration and extra costs of living such as communications [mobile phone /internet connectivity], mobility [petrol, vehicle maintenance , public transport etc] , clothing, rent/mortgage, energy and water bills etc. It ONLY covers food and food that I am willing to eat. You Mileage May Vary Ok! Here is a website that covers these issues better than I can ... Eating on $2 can look like this Quote:Eat on $2 a day for two or five days, raise funds and empower young people to help end poverty. Personal Disclosure: As I have shown above it is not hard to live comfortably on a harsh and tight budget in today's western world. In future posts to this thread I hope to show what can be done for $2 a day for both 2 days [$4] and 5 days [$10] and what recipes can be made for $2 per head. And also for $2.50 per day and per head as well [takes into account inflation etc.] Please share your food lists [according to your tastes and dietary requirements/restrictions], prices [for your local area] and recipe advice as laid out above. Thank you for reading this far. Well done! Cheers ![]() RE: Survival Shopping in Oz with OL, on $35 budget for 2wks with coffee, bacon, icecream! - Ninurta - 02-08-2020 Quote:Now for comparison a cheap packet of 20 cigs cost about $28 now a days in Australia at Woolworths. Good lord! that's about $18.68 USD or 14.5 GBP - PER PACK! that's frikkin' robbery! Do y'all need some tobacco seed? DIY beats hell out of getting rolled on the daily! I quit smoking about 5 months ago, but when I quit I was only spending between $2.50 and $3.00 USD per pack - a far cry from $18.68! Around here, ramen noodles run about 10 cents a pack, and I tend to get them in cases of 36, frozen burritos go for about $3.50 per 8-pack, and I stocked up on MRE's for about $1.50 per meal for the upcoming war. Additionally, rice is fairly cheap and keeps well - and comes in pretty filling once you expand it with water and cook it up. Beyond those staples, whatever you choose to spice them up or fill them out with varies as to cost. All prices above in USD. Beans and corn meal for bread are a staple, and none too expensive - they can be grown out back, which makes them even cheaper. .22 shells are around 12 cents each, and one, well placed, can feed you for about 3 days or so, depending on what you shoot with it. In any event, supplementing the above supplies with what you can drag out of the woods doesn't hurt, and brings the price per meal down, some times substantially. Wild food from the countryside helps in stretching the budget. For example, a weed called "goosefoot" (chenopodium sp.) can be eaten for greens, used to expand a meal, or - at the right time of the year - have seed harvested from it for pseudo-cereal grains. In fancy places, they call those seeds "quinoa" or "chia", but out here in the weeds, we just call it a cheap meal (and it has been so for over 5000 years)... so long as we don't use those fancy folks as a middle-man. They tend to mark it up a lot! Then again, ANY markup is "a lot" when you consider it's a weed free for the picking... An example of how it works would be 4 packs of ramen noodles (40 cents), a can of chili (3.50) and a pack of cheese (2.00) can be made into a layered casserole that will feed one person for about 3 days - 5.90/3 days = 1.97/day to eat like a king... and it contains all of the basic food groups, including meat and dairy! RE: Survival Shopping in Oz with OL, on $35 budget for 2wks with coffee, bacon, icecream! - OmegaLogos - 02-08-2020 Explanation: As I said above i would be adding to this thread ... so ... Quote:1 person [carnivore only] 5 days on $10 [$2 per day.] Personal Disclosure: From 1 person to 100+ I can feed them all for $2 per head. ![]() Taking account for inflation allows much better meals and its better to buy over a longer period of time offering far more variety. Show Me Where Ya Noms At! RE: Survival Shopping in Oz with OL, on $35 budget for 2wks with coffee, bacon, icecream! - Wallfire - 02-08-2020 Maybe a bit OT but I remember many moons ago we had to survive in a city with very little money for 3 days. I did dumpster diving for food and slept in a paper collection bin. One of the guys went to a night club, picked up a girl and spent the nights with her, BASTAR#. Seems many others did the same during later training's RE: Survival Shopping in Oz with OL, on $35 budget for 2wks with coffee, bacon, icecream! - OmegaLogos - 02-19-2020 Explanation: Hmmmm? ... 1 weeks worth of grocery shopping ... How thrifty YouTuber made 21 meals from a $70 spend at Woolworths Quote:$70 shopping list Using the Woolworths website ... can you do better? [NOTE: this is about food ... NOT toiletries ... you may spend the $3.75 for toilet paper on FOOD ok!] Here is my attempt to outdo that ... 5 x 1pk of 5 noodle packs. $1.oo each x 5 = $5.oo (25 packets of noodles) [NOTE: with this purchase alone I beat her 21 meals.] 1 x 200g Coffee = 40 x 1tsp of coffee = 40 cups of coffee. $3.7o essentials granulated coffee. 1 x 2kg of white sugar = 400 x 1tsp of sugar = I have 4 sugars per cup = 40 x 4 = 160 x 1tsps ... leaves over 1kg of white sugar for home made TOFFEE! $1.79 2 x 2Lt of milk = 40 x 50mls of milk per cup = 2 x $2.39 = $4.78 (I prefer real milk to UHT milk ok. UHT milk is cheaper at $1.oo per 1ltr box.) Makes 40 cups of coffee and over 1kg of toffee! [NOTE: Her list fails to cover coffee but she bought toilet paper for about the same cost.] 1 x 24 thin beef sausages. $11.oo (12 meals of 2 sausages each) 1 x 1kg of brown onions. $1.5o 1 x 2lt of tomato OR BBQ sauce = $4.oo 2 x loaf of white sliced (sandwich) bread. 2 x $1.5o each = $3.oo [20 slices per loaf = 20 sandwiches total] 1 x 1kg Table spread (margerine). $1.6o 1 x roast chicken. ( 2 legs [1 meal each] 2 wings [ 1 meal only] 2 breasts [cut each in 1/4s = 8 meals] 1 carcass for soup). $10.oo 1 x Woolworths Traditional Mayonnaise 470g. $2.6o 1 x single lettuce (bagged). $2.5o 2 x 500g Pasta (essentials). $o.8o each = $1.6o 1 x 700g Pasta Sauce (essentials). $2.oo 1 x 500g Cheese block. $5.5o 1 x 1kg bag of carrots. $2.oo 1 x Massel vegetable stock cubes [7 cubes pkt] = $1.oo [for Soup. makes a lot of soup.] 1 x 10pkt of Chocolate IceCreams = $3.oo sub total : $66.57 Variable choice for last items.{PICK ONE ONLY!} 1 x 485g tin of Tuna. $3.oo OR 1 x 235g bottle of stuffed olives [anchovies]. $3.oo* {my personal choice here ok!} OR 1 x 500g tub of NoName Peanut Butter. $2.4o Total = SUB < $70.oo MEALS: 40 x 1cup of coffee 25 x noodle meals 12 x 2 sausages with onion sandwiches [uses over a loaf of bread!] 8 x chicken, lettuce and mayo sandwiches [uses remaining loaf of bread!] 3 x chicken only meals [2 legs and 2 wings] 6 x 1 cup [250g] of made pasta and sauce with cheese and grated carrots. 4 x 1 cup [250ml] of home made soup. [use 2 stock cubes to make a strong 1ltr vege broth with and add chicken carcass and boil] 10 x 1 icecream [for dessert] 4 x 60g of stuffed olives. [for snacks] over 1 kg of toffee and 5 stock cubes left remaining. Personal Disclosure: Which list do you prefer? Hers or Mine? I suggest that my list provides more variety and more meals than her list. Please detail WHY you prefer which list ok. Thanks. ![]() RE: Survival Shopping in Oz with OL, on $35 budget for 2wks with coffee, bacon, icecream! - OmegaLogos - 03-20-2022 Explanation: Bumpety Bump! Personal Disclosure: Firstly I am shamelessly bumping this thread as I feel its rather important information right now ... 2ndly I hope to update it considering prices have soared upwards to about 7% ... I hope you enjoyed reading this thread! Cheers! ![]() RE: Survival Shopping in Oz with OL, on $35 budget for 2wks with coffee, bacon, icecream! - kdog - 03-21-2022 (03-20-2022, 11:53 PM)OmegaLogos Wrote: Explanation: Bumpety Bump!My biggest expense is my little clove cigars, Djarum Blacks. I tried to quit them this last month , using nicotine patches. Did not go so well, but I have cut back on my consumption by half. RE: Survival Shopping in Oz with OL, on $35 budget for 2wks with coffee, bacon, icecream! - bluemooone2 - 03-21-2022 Loved that video OL. ![]() |